Medové dny - ZO ČSOP Dětmarovice
Bližší informace k stavbě větrných mlýnů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 15 Listopad 2008 19:15

Vaše větrné mlýny budou vystaveny na tradičních Medových dnech, které se budou konat v Dělnickém domě 29. a 30. listopadu.

 

Pořadatelé vyberou 3, které ochránci přírody ocení těmito odměnami: dle výběru výherce - stavebnice z přírodního materiálu pro velké i malé nebo vstupenky do multikina v Ostravě na film dle vlastního výběru (2 vstupenky za první místo, po jedné za druhé a třetí místo). Ostatní účastníci dostanou drobné pozornost od ZO ČSOP.

Modely se budou hodnotit podle několika kritérií:
  • Přírodní materiál (může být i několik druhů), drát nebo kov použít jen v nejnutnější míře, barvy hodící se do přírody
  • Výška v rozmezí od 10cm do 60 až 80cm (musí být přijatelně přenosný a pevný, aby se dal přemístit bez větších potíží)
  • Pohyblivost lopatek
  • Vzhled
  • Nápaditost: vtipnost,  použití,  zajímavá konstrukce apod.

                                                       

Vítězné modely budou vyfotografovány a zveřejněny v dětmarovickém Okénku.  

Předání cen bude vítězům oznámeno písemně (nebo e-mailem) na jejich adresu.

Je zcela jedno, zda mlýn bude stavět jednotlivec nebo rodinný tým, ale majitel se musí zapsat jeden.

Mlýn musí být nenápadně označen jménem,  příjmením a adresou majitele  zdola (na okraji zdola přilepte lístek, kdo má, napište i svůj  e-mail – usnadní to oznámení, výběr a předání ceny v případě výhry). Připište, zda si mlýn vyzvednete nebo jej věnujete škole.

Krátký popis,  zajímavé údaje nebo vtipný text mohou (ale nemusí) být doplněny  tak, aby se k mlýnu mohly jednoduše umístit.

Modely doneste do Dělnického domu 27. nebo 28. 11. mezi 16. a 17. hod., bočním vchodem, pokud bude uzamčen, přijďte přes restauraci do sálu a ptejte se po členech ochránců přírody, kteří se o Váš mlýn postarají.

Den po výstavě – v pondělí, si je  majitelé mohou vyzvednout přímo v Dělnickém domě opět mezi 16. a 17. hod. Ti, kteří poskytnou svou stavbu do ZŠ k výzdobě prostor či jako pomůcku pro výuku, se nemusí o jejich přemístění starat, zajistí je členové ČSOP.

 

Zapojte se a přesvědčte všechny spoluobčany o své šikovnosti  právě na výstavě  Medové dny.

LAST_UPDATED2
 
Postavte si větrný mlýn PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 15 Listopad 2008 15:17

ZO ochránců přírody by chtěla povzbudit Vaši nápaditost zorganizováním přehlídky modelů větrných  mlýnů, které si postavíte z přírodních materiálů. Kdo ví, kdy budeme ty skutečné potřebovat a zase stavět?

Větrné mlýny představovaly spolu s vodními koly důležitý zdroj enerie. Původně sloužily k mletí obilí - odtud pochází i jejich jméno, mlýn, ale pak poháněly i čerpadla, drtily koření, kůru, lisovaly olej a řezaly dříví. První větrné mlýny měly plátěná křídla po vzoru plachetnic. Pak se začala vyrábět křídla z dřevěných lišt. Do příhodného směru, to je proti větru, se natáčely jen střechy s lopatami, budovy mlýnů bývaly zděné. U tzv. sloupového mlýna se do směru větru natáčela celá budova, otočně uložená na středovém sloupu. Nejstarším mlánem je zřejmě ten, který pracoval již před pěti tisíci lety v Alexandrii v Egyptě. V českých zemích máme zprávu o mlýnu v Praze - Břevnově již z 11. století. Největší rozmach staveb větrných mlýnů však nastal v 18. a 19. století, kdy v českých zemích pracovalo asi 900 mlýnů. Ze starých staveb se u nás zachovalo pouze asi 40 mlýnů. Mezi nejznámější patří stavby v Kuželově, Rymicích nebo také ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V poslední době si lidé uvědomují výhodnost čisté ekologické energie. V krajině se začínají objevovat moderní stavby.

Vaše větrné mlýny budou vystaveny na tradičních Medových dnech, které se budou konat v Dělnickém domě koncem listopadu. Pořadatelé vyberou 3, které ochránci přírody ocení těmito odměnami: dle výběru výherce - stavebnice z přírodního materiálu pro velké i malé nebo vstupenky do multikina v Ostravě na film dle vlastního výběru (2 vstupenky za první místo, po jedné za druhé a třetí místo). Ostatní účastníci dostanou drobné pozornost od ZO ČSOP.

Vítězné modely budou vyfotografovány a zveřejněny v dětmarovickém Okénku. Předání cen bude vítězům oznámeno písemně nebo mailem na jejich adresu. Také budou zveřejněny zde na webových stránkách organizace.

Modely se budou hodnotit podle několika kritérií:

  • Přírodní materiál (může být i několk druhů), drát nebo kov použít jen v nejnutnější míře, barvy hodící se do přírody
  • Výška v rozmezí od 10cm do 60 až 80cm (musí být přijatelně přenosný a pevný, aby se dal přemístit bez větších potíží)
  • Pohyblivost lopatek
  • Vzhled
  • Nápaditost, vtipnost, použití, zajímavá konstrukce apod.

Další podrobnosti se dovíte zde na našem webu nebo z letáčků, které dostanou žáci ZŠ.

Je zcela jedno, zda mlýn bude stavět jednotlivec nebo rodinný tým - začněte co nejdříve. Přejeme hodně zdaru a společných rodinných zážitků při stavbě! Zapojte se  a přesvěčte všechy spoluobčany o své šikovnosti právě na výstavě Medové dny.

Mějte na paměti, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Za všechny mlýny a mlýnky předem děkujeme!

 

 

LAST_UPDATED2