Ukliďme svět - ZO ČSOP Dětmarovice
Ukliďme svět 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 02 Duben 2009 16:26

Ukliďme svět 2009

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZO ČSOP Dětmarovice pořádá tradiční jarní úklid areálu ZŠ a Stezky zdraví

8. dubna 2009

Sraz účastníků je ve 14:00 hod před základní školou.

Vhodný starší oděv, obuv, pevné rukavice, igelitovou tašku a dobrou náladu s sebou!!!

Pro účastníky jsou připraveny upomínkové předměty a malé občerstvení.

V případě vytrvalého deště se akce překládá na 15.dubna, tedy o týden později.

 
Ukliďme svět PDF Tisk Email
Napsal uživatel Eva Krůčková   
Pátek, 06 Únor 2009 14:15

         Clean Up the World (Ukliďme svět!) je mezinárodní kampaň, v jejímž rámci organizují skupiny dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí, parků, cest, břehů řek a potoků, chráněných území, likvidaci černých skládek, ...

         Smyslem akce však není pouze uklízet, ale přimět lidi k zájmu o stav životního prostředí, ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a přimět je k aktivnímu postoji. Každoročně se do akce zapojí asi 35 miliónů dobrovolníků z více jak 100 zemí. [zdroj: www.csop.cz]

 

          Zakladatelem kampaně je australský jachtař a stavitel lodí Ian Kiernan. Během plavby kolem světa ho šokovalo znečištění a zaneřádění moří, kterými proplouval. A proto po svém návratu do Austrálie (v roce 1989), s pomocí svých přátel, uspořádal Clean Up Sydney Harbour Day, který motivoval téměř 40 000 dobrovolníků k odstranění rezavých vraků aut, plastů všeho druhu, skleněných lahví, oharků od cigaret a dalšího odpadu ze sydneyského přístavu.

         Ian si řekl, že když se dokáže mobilizovat celé město, tak proč by nemohl celý národ. V roce 1990 proto uspořádat Clean Up Australia Day, kterého se zúčastnilo téměř 300 000 dobrovolníků a od té doby počet účastníků pravidelně narůstá.

        V roce 1993 odstartoval Clean Up the World. Záštitu nad tímto programem převzal UNEP (United Nations Environment Programme - Program OSN pro životní prostředí). Celosvětové příjetí akce Clean Up the World ukázala, že stav životního prostředí znepokojuje lidi na celé naší planetě.

 

 

        V České republice probíhá kampaň Ukliďme svět! od roku 1993 a každoročne se k ní na 100 místech po celé republice zapojí přes 8 tisíc dobrovolníků z nevládních organizací, škol, dětských oddílů a zájmových klubů.  V České republice se každoročně sebere téměř 200 tun odpadu. Hlavním přínosem celé kampaně je však fakt, že posiluje povědomí každého z nás za stav našeho životního prostředí, což přináší velký význam zejména u dětské populace, která si pomocí takových to akcí formuje pohled na přírodu a dotváří jejich hodnotové žebříčky.

        Díky takovýmto akcím se problematika odpadů a znečišťování přírody dostává i do povědomí veřejnosti (především díky prezentaci v regionálním tisku) a ukazuje jednoduchý způsob, jak přírodě pomoci.

[zdroj: www.ekocentrum.wz.cz]

 

       Další informace o akci Ukliďme svět najdete na internetových stránkách www.cleanuptheworld.org (anglicky, španělsky nebo francouzsky) nebo na stránkách Českého svazu ochránců přírody www.csop.cz.

       Pokud byste měli zájem zúčastnit se některé akce v rámci kampaně Ukliďme svět, napište nám na naši e-mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .